Рак і COVID-19. Що необхідно знати
В Україні вкотре спостерігається ріст захворюваності на COVID-19, що несе особливу загрозу хворим на рак.
Волинський обласний медичний центр онкології за участю благодійного фонду "СТОПРАК" підготував для вас відповіді на важливі питання стосовно COVID-19.
Чи потрібно робити вакцинацію проти COVID-19 людям, які хворіють (чи хворіли) на рак?
Звичайно, що так. Ці люди мають досить високий ризик отримати важкі ускладнення, спричинені COVID-19. В окремих випадках це може привести навіть до летальних наслідків.
До груп ризику входять:
● Пацієнти, які отримують хіміотерапію в даний час або отримували її протягом останніх 3 місяців.
● Пацієнти, які отримують курс променевої терапії.
● Пацієнти, які приймають імуносупресивні препарати після перенесеної протягом останніх 6 місяців трансплантації кісткового мозку (стовбурових клітин).
● Пацієнти з хронічними формами раку кісткового мозку, кровотворної та лімфатичної систем в стадії ремісії (лейкемія, лімфома, мієлома та ін.).
Особлива група ризику – це онкохворі з ослабленою імунною системою, в яких може відмічатися лейкопенія (зниження рівня лейкоцитів), можливий низький рівень імуноглобулінів. Сюди ж відносяться пацієнти, що отримували тривалу імуносупресивну терапію (моноклональні антитіла, кортикостероїди та ін.).
Чи можна робити щеплення в період активного лікування раку?
Вакцинація не вплине на лікування раку. Натомість деякі види лікування (наприклад хіміо- чи імунотерапія) можуть зменшити ефективність вакцинації. В таких випадках необхідно проконсультуватися з лікарем, який порекомендує найкращий час для вакцинації (між курсами або після повного завершення терапії).
Чи потрібна вакцинація онкохворим, які вже перехворіли на COVID-19?
Так, потрібна. Вакцинація спричиняє посилений синтез імуноглобулінів (антитіл), підвищуючи рівень захисту організму від повторного зараження. У вакцинованих людей навіть при повторному зараженні COVID-19 відмічається легкий перебіг хвороби (можливо безсимптомний), без серйозних ускладнень.
● Пацієнтам, які отримували моноклональні антитіла (чи реконвалесцентну плазму) для лікування COVID-19, проведення вакцинації рекомендоване не раніше, як через 3 місяці.
Чи є вакцини безпечними для онкохворих пацієнтів?
Так. В Україні використовуються лише перевірені безпечні вакцини. Проте невелика кількість людей може мати алергічні реакції на певні інгредієнти вакцин. Тому, якщо у вас коли-небудь була алергічна реакція на медикаменти чи будь-яку вакцину – необхідно проконсультуватися у лікаря.
Чому хворим на рак рекомендована додаткова доза вакцини після повного курсу вакцинації?
Додаткову дозу вакцини рекомендують людям з низкою важких хвороб, в яких міг не сформуватися належний імунний захист після двох доз вакцини проти COVID-19. Додаткову дозу можна отримати щонайменше через 28 днів після другої дози вакцини, але не пізніше 3 місяців. Додаткову дозу вводять тією ж вакциною, що й дві попередні дози. Якщо ця вакцина відсутня, то можлива комбінація вакцин за затвердженими в Україні схемами.